×


روستای جهانی «خُراشاد»
روستای خراشاد از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی و در فاصله 20 کیلومتری این شهر قرار دارد . این روستا  آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد و درانتهای رشته کوه باقران قرار گرفته و در دل دره ای سبز و باصفا در میان کوهستان واقع است. خراشاد برگرفته از زبان پهلوی به معنای طلوع خورشید است .از آنجایی که این روستا در دره ای شرقی واقع شده، محل تابش و طلوع خورشید هم آن را نامیده اند!


بر اساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی، بعد از بررسی های انجام گرفته، روستای خراشاد از خراسان جنوبی به عنوان روستای جهانی توبافی (حوله بافی)، شهر آباده از استان فارس به عنوان شهر جهانی منبت و شهر میبد از استان یزد به عنوان شهر جهانی زیلو ثبت جهانی شدند.

ثبت شهرهای جهانی از سال 2014 در دنیا از طریق شورای جهانی صنایع دستی شکل گرفته است که به صورت هر ساله از طریق مناطق پنجگانه صنایع دستی به وسیله ارزیابی از سوی داوران بین المللی در دنیا شکل می گیرد.

خانم غاده هیجاوی از کشور کویت و رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه، آقای احمد صالح یوسف الفارسی از کشور عمان و خانم ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی کشور به عنوان ارزیابان بین المللی بر اساس شاخص هایی نظیر تعداد کارگاه ها، میزان فروش و صادرات، مراکز عرضه و فروش و سایر شاخص های کیفی و کمی 10 و 11 آبان ماه از روستای خراشاد بازدید به عمل آوردند. بعد از حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در روستای خراشاد، ظرفیت های بالا و جاذبه های صنایع دستی منجر شد روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی توبافی (حوله بافی)، ثبت جهانی شود و لوح ثبت جهانی خراشاد به ایران ارسال شود.


حوله بافی هنر ۳۰۰ ساله دستان توانمند و خوش ذوق زنان خراسان جنوبی در روستاها است که اکنون آوازه جهانی پیدا کرده است.

علی رغم اینکه کشور ایران در دوره‌های مهم تاریخی سهم عمده‌ای در پیشرفت و تکامل صنعت نساجی در دنیا داشته و از مناطق پیدایش و تکامل این صنعت به شمار می ‌رود اما متاسفانه امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی صدمات زیادی به نساجی سنتی این سرزمین کهن وارد نموده است.
هنر صنعت حوله بافی ازگذشته‌های دور در استان خراسان جنوبی از رواج نسبتا خوبی برخوردار بوده که پس از چندین سال رکود با حمایت ها و برنامه‌ ریزی ‌های مسئولان خراسان جنوبی و  نظارت های متعدد و کارشناسانه و همچنین تلاش هنرمندان مجددا احیاء و در حال گسترش است.
حوله بافی یا توبافی از هنرهای دستی اصیل خراسان جنوبی است که محصول آن از پنبه، ابریشم یا کرک تهیه می شود و در بسیاری از روستاهای این استان رواج پیدا کرده و هنرمندان از این هنر سنتی، درآمد صادراتی نیز دارند.
 زنان خوش ذوق و هنرمند روستای خراشاد با احیا و گسترش این هنر توانسته اند آوازه این روستا را جهانی کنند تا هنر توبافی به نام این روستا ثبت جهانی شود.
 حوله بافی هنری که مهر اصالت ملی گرفت. این هنر از آذر ماه سال ۹۲ در فهرست تولیدات دارای مهر اصالت ملی به ثبت رسیده است و هنرمندان همواره جهت دریافت مهر اصالت یونسکو نیز تلاش می کنند. رونق حوله بافی در روستاهای خراسان جنوبی
 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در خصوص این هنر با اشاره به اینکه هنر دست بانوان روستایی که با مشکلات اقتصادی و رنج خشکسالی مواجه هستند می‌تواند کمکی برای اقتصاد خانواده باشد، افزود: در این راستا میراث فرهنگی با آموزش‌های لازم به بانوان روستایی باعث رونق صنایع دستی شده‌ است.
وی حوله بافی ، مله و برک را از نمونه های پارچه های سنتی در استان نام برد و گفت: با ایجاد تنوع در تولید پارچه، به دنبال رشد اقتصادی و توسعه فرهنگی این هنر هستیم.
 وی با اشاره به رونق حوله بافی در اکثر روستاهای استان گفت: روستایی خراشاد به دلیل هنر دستان زنان این منطقه ثبت جهانی شد و توبافی این روستا آوازه جهانی پیدا کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه صنایع دستی می تواند در جذب گردشگران تاثیر زیادی داشته باشد، افزود: ورود گردشگر به روستای هدف صنایع دستی می تواند در معرفی آداب، رسوم و مردم شناسی اثر گذار باشد و این استان را به کریدور گردشگری نیز تبدیل کند.


نظرات

ثبت نظر